Формат екскурсії – пішохідний
Довжина – 2,1 км
Тривалість – 30-40 хвилин
Короткий опис: Історія Ізмаїла XIX століття до сьогодні втілена та збережена в його архітектурі. Пропонуємо подивитися на живі листівки історії нашого міста двовікової давнини й доторкнутися до неї руками.
Об’єкт 1. Типографія та візницька контора (пр. Суворова, 40 та вул. Гоголя, 45)
Об’єкт 2. Колишня оселя Тульчіанова (вул. Комерційна, 61 ріг Болградської)
Об’єкт 3. Музей Суворова
Об’єкт 4. Вул. Садова та будинок з крамницями
Об’єкт 5. Головпоштамт
Об’єкт 6. Чоловіча гімназія
Об’єкт 7. Палац піонерів

1. Увесь цей  квартал у кінці XIX століття займала візницька контора й кінний двір, а в будинку на розі пр. Суворова та вул. Гоголя знаходився особняк хазяїна контори. Сусідній будинок – цегляний склад для фуражу (корму для коней) – і зараз нагадує  про минуле меморіальною цеглою з датою «1879» та старовинними воротами, які ведуть у підвал. Сама ж візницька контора проіснувала лише 10 років, не спромігшись витримати зростаючої конкуренції, а новий хазяїн створив тут першу в Ізмаїлі приватну типографію. За цим призначенням будівля використовувалася і до сьогодні в статусі комунальної типографії.


2.Один з найкращих особняків Ізмаїла в кінці XIX століття належав Ізмаїльському міському голові Федору Тульчіанову. У період панування Румунії, коли квартал забудовувався Єпархіальним (церковним) управлінням, цей будинок віддали під маєток настоятеля. До продажу в приватну власність 2017 року в ньому розташовувався то пологовий будинок, то жандармський легіон, то управління НКВС то стаціонарне відділення шкірвендиспансеру.


3. Старовинний особняк кінця XIX ст., розташований у людній  частині  Ізмаїла, зводився для відомого в той час купця Іоахима Авраамова, члена місцевої Комунальної ради. Можливо після Жовтневого перевороту хазяї будинку покинули місто, і, починаючи з румунського періоду до 50-х років XX століття,  будинок займали фінансові установи – спочатку філіал Національного банку Румунії, а потім філіал Державного банку СРСР. Сьогодні тут розташований один  із 6 музеїв, які були на території пострадянського простору, присвячений великому полководцю Олександру Суворову, з іменем якого тісно пов’язане наше місто.


4. Вулиця Садова – найменша в Ізмаїлі й одночасно одна з найстаріших. Свою назву вона отримала завдяки саду в англійському стилі, який заклали перед нею. Поява вулиці була пов’язана з активізацією торгівлі, і її займали крамниці купців, склади, стоянки транспорту та тимчасове житло. З плином часу всі крамниці стали належати єврейським купцям, що потягло за собою негативні наслідки – чорносотенці з неофіційного схвалення уряду здійснювали погроми проти революційних груп і євреїв. Через це вулиця до початку 20 століття перетворилася на руїни. До нашого часу в своєму первинному вигляді з колонами збереглася лише одна з будівель – будинок із крамницями на початку вулиці під №2, побудована 1832 року.


5.Будинок поштової контори був збудований, можна припустити, 1813 року, коли зводилися будівлі першої необхідності для організації управління містом. На той час у місті, яке було названо на честь градоначальника міста Сергія Тучкова, від цього будинку, яке стало своєрідним «нульовим кілометром», відлічувалися відстані до інших населених пунктів.


6. Перед Вами – пам’ятник історії та архітектури місцевого значення, в якому в кінці XIX ст. працювала гімназія для переважно заможних місцевих жителів. Розвиваючись, до початку XX ст. учбовий заклад був перетворений на повну чоловічу гімназію, одержавши ім’я Олександра Суворова. Написи, залишені її учнями тих часів, і сьогодні можна побачити на стінах будинку. До останнього часу тут працював приватний навчальний заклад – Ізмаїльський інститут водного транспорту..


7. Прикраса проспекта Суворова – будинок колишньої міської управи початку XIX ст., який і в румунський період використовувався для управління містом, звідси ж працювала і примарія. Мешканці міста називають його «палацом піонерів», згадуючи 80-90-ті роки, а свій напрямок роботи з дітьми зберігає з тих пір і до сьогодні, але вже як Центр позашкільної роботи та дитячої творчості.