Формат екскурсії – пішохідно-автобусна (автомобільна)
Довжина – 3,2 км
Тривалість – 1-2 години
Короткий опис: Ізмаїл асоціюється у багатьох із турецькою фортецею, яку штурмували російські війска Олександра Суворова. Після поразки Російської імперії в Кримській війні 1856 року Ізмаїльська фортеця была знищена, вали та інші укріплення були частково висаджені в повітря та зриті. Однак до наших днів гості Ізмаїла цікавляться тим, що ж від неї залишилося? Ця екскурсія дає відповідь на це питання.
Об’єкт 1. Старе військове кладовище, Пам’ятник Героям
Об’єкт 2. Свято-Миколаївська та Свято-Успенська церкви, мала ханська мечеть
Об’єкт 3. Підпірна стіна
Об’єкт 4. Пашинський бастіон

Об’єкт 1. Старе військове кладовище.
На цій території можливо ховали солдат російської армії, які померли від ран в Ізмаїльському шпиталі під час російсько-турецької війни 1877-1878 рр. У Першу світову війну тут же були поховані тіла військовослужбовців Антанти – росіян, румунів, французів. Створене в місті відділення Всерумунського товариства «Культ героїв» вирішило увіковічнити пам’ять воїнів-героїв, які загинули на цій землі – перед Вами відреставрований «Пам’ятник Героям» з орлом зверху.

Об’єкт 2. Мечеть і церкви.
Йдучи від колишнього військового кладовища, Ви побачите 2 церкви – Свято-Миколаївську та Свято-Успенську. Окрасою вулиці Фортечної та популярної зони відпочинку є мала ханська мечетьможливо17 століття – найстаріша  будівля в Ізмаїлі та єдина культова споруда турецького міста, що вціліла до сьогодні. Сама будівля, яку займає Діорама “Штурм фортеці Ізмаїл російськими військами та українськими козаками 11 (22) грудня 1790 р.”, цікаве  й ззовні. Його фасад прикрашають мраморні колони, привезені з острова Родос. На одній із колон є напис на фарсі, який засуджує бунт буджакськихтатар, які здійснили напад на османський гарнізон Ізмаїла. Із західного боку будівлі зберігся фундамент мінарету.

Об’єкт 3. Підпірна стіна 
Ось тут для Вас відкривається найчіткіший фрагмент справжньої стіни, яка підпирає  фортечний вал на західній ділянці колишньої фортеці. Вона відкрита для огляду на 30 метрів. Висота залишків стіни сягає приблизно 3,2 м, тоді як до підриву висота стіни була 6 метрів. Побудована на фундаменті з дикого каменю, конструктивно має не менше чотирьох рівнів вмурованих дерев’яних ґраток,які скріплені залізними кованим цвяхами – своєрідними амортизаторами при влученні в стіну чавунних гарматних ядер.
Зараз фрагменти підпорної стіни можна побачити також на північній та східній ділянках.

Об’єкт 4. Пашинський бастіон.
Найвища точка місцевості в Ізмаїлі (близько 27 м над рівнем моря)  знаходиться там, де в кінці 18 століття був найміцніший бастіон фортеці, «обшитий каменем та з бічними камінними баштами». Його під час облоги та штурму фортеці в грудні 1790 року самі турки називали «Пашинським», так як саме звідси, можливо, керував обороною фортеці сераскир Айдос Мехмет-паша. Зараз у ясну погоду з цього місця Ви можете побачити Свято-Покровський кафедральний собор, румунський регіон Добруджа, села Броска й Матроска.
Якщо Ви налаштовані пройти по фортифікаційних спорудах фортеці, які збереглися, пропонуємо Вам звернутися за допомогою до гіда (+380678541747). Пізня осінь, зима, рання весна – кращий час для екскурсій (відсутність листя та високої трави).