Формат екскурсії – пішохідний
Довжина – 3,4 км
Тривалість – 40-50 хвилин
Короткий опис: Румунський період історії Ізмаїла охоплює 1918-1940 та 1941-1944 роки. Це достатні часові відрізки для того, чтоб у місті на Дунаї з’явилась архітектура, характерна для сусідньої держави, а деякі з уже існуючих будівель слугували потребам Румунського королівства.
Об’єкт 1. ОШ 16 (Авраамівська, 102)
Об’єкт 2. Костел Костянтина і Олени – Єпископальний будинок румунського періоду (Папаніна, 42)
Об’єкт 3. Будинок учителя (Авраамівська, 42)
Об’єкт 4. Шпиталь (пр. Суворова, 6)
Об’єкт 5. Павільйон заразних хвороб (Хотинська, 52)
Об’єкт 6. Відділення Аграрної палати Королівства Румунія (Кафедральна, 20)
Об’єкт 7. Румунський фонд майна (Пушкіна, 32)

1. Будівля нинішньої загальноосвітньої школи №16 спочатку планувалося під освітні цілі. Його фундамент був закладений в 1936 р, а зведення стін і даху завершилося в 1940 році. Послуживши в 1944 році військовому госпіталю в будівлі після війни відкрилася середня школа.

2. Церква Святих Костянтина і Олени, а раніше – єпископальний собор Белгородско-Ізмаїльської єпархії був побудований за проектом архітектора Бориса Улиничем, з відображенням румунських традицій. З 1962 по 1992 р тут працював музей атеїзму. На території храму розташовується і Єпископальний будинок 1931 р в якому розміщуються покої Преосвященного Агафангела, митрополита Одеського та Ізмаїльського. Відпочиньте в тіні дерев, насолоджуючись свіжістю чудесного ставка з ліліями.

3.  В 30-е измаильская примария выкупила это здание для педагогов юга Бессарабии, которые использовали его в качестве мини-отеля для приезжих преподавателей, а заодно создали на его базе возможности для художественного творчества и проведения досуга – зрительный зал, библиотека, буфет и др. Свой профиль здание не утратило по сей день – Дом учителя является единственным подобным учреждением в системе образования Одесской области.

4. Один з представників архітектурного стилю “румунський функціоналізм” – будівля медико-санітарної частини Державної прикордонної служби України, в народі зване «госпіталем». З 1938 по 1944 рік тут розташовувалося територіального підрозділу Міністерства соціальної політики Румунії – каса соціального страхування. Схожі будівлі соціального страхування були побудовані в румунських містах Дей і Сигишоаре.

5. Будівля павільйону заразних хвороб / хворих міської лікарні було побудовано при королівської Румунії за проектом архітектора Н. Біларджіу (N. Bilargiu), автора церкви Флореаска в Бухаресті. Архітектурний стиль – модерн. Сьогодні будівля, що розташована на території Ізмаїльської районної лікарні, пустує.

6. Один з рідкісних представників неоготичного архітектурного стилю в Ізмаїлі. Тут в румунський період розташовувалося територіальне відділення Аграрної палати Королівства Румунія. Після звільнення нашого краю тут розташовувався відомчий дитячий садок для дітей військових моряків, який до 90-му перейшов в структуру прикордонної служби. Сьогодні тут працює Ізмаїльський міський центр соціально-психологічної реабілітації дітей.

7. Цей особняк був побудований в I третини ХХ століття, прикрашаючи любителів і знавців старої архітектури ошатним екстер’єром. У румунський період історії Ізмаїла тут розташовувався фонд майна.