Ізмаїл – центр Українського Подунав`я, місто обласного підпорядкування на кордоні з ЄС (Румунією),  розташоване на півдні Одеської області в 80 км. від Чорного моря.
Загальна площа території міста — 53,5 км². З півночі на південь місто займає 7,3 км., із заходу на схід — 6,2 км.
За кількістю жителів Ізмаїл займає друге місце в Одеській області. Його населення складає ,більш ніж 71 тис. осіб, які репрезентують більше 30 національностей.
Історично склалося, що міська забудова велася від території фортеці Ізмаїл у східному напрямку. Більша частина забудови міста це одно- і  двоповерхові будинки приватного сектору, нові мікрорайони забудовані багатоповерховими будинками.
У місті зареєстровано більш ніж 180 об`єднань громадян, у тому числі 63 політичні партії та 123 громадські організації, серед яких молодіжні, ветеранські, охорони природи, культурні, освітні тощо.
Ізмаїл має статус історичного центру Українського Подунав`я. Рекреаційні ресурси Дунаю та дунайських лиманів сприяють розвитку зеленого туризму, оздоровленню, забезпечують рибальство та полювання.

КЛІМАТ ТА ЛАНДШАФТ 

Ізмаїл відноситься до південного агрокліматичного району Одеської області — посушливого, з теплою зимою. Період активної вегетації припадає, згідно багаторічним спостереженням,  на період з 15 квітня по 20 жовтня.

В геоструктурному відношенні район розташований в південно-західній частині Причорноморської низовини. Ландшафт території представлений середньостеповою підзоною, з характерним для місцевості з’єднанням лісових рівнин з південними чорноземами

ТРАНСПОРТ, ЗВ’ЯЗОК, ПРОМИСЛОВІСТЬ, БІЗНЕС

Географічне розташування Ізмаїлу зумовлює розвиток міста як крупного міжнародного транспортного вузла на нижній ділянці річки Дунай.

Через Ізмаїльський транспортний вузол проходять  міжнародні транспортні коридори:

1)           VII (дунайський) Пан’європейський транспортний коридор,  загальною довжиною 2415 км., що сполучає Західну і Східну Європу через канал Рейн – Майн – Дунай, перетинає Німеччину, Австрію, Словаччину, Угорщину, Хорватію, Сербію, Румунію, Молдову, Україну;

2)           IX міжнародний транспортний коридор (сухопутний) – Гельсінкі – Санкт-Петербург – Москва – Київ – Кишинів – Бухарест – Александрополіс;

3)           міжнародна автомагістраль Е-57: Ізмір (Туреччина) — Тульча (Румунія) — Ізмаїл — Одеса (Україна) — Ростов (Росія).

Ізмаїльський морський торговий порт – самий крупний український порт на річці  Дунай.

Вузлова залізнична станція «Ізмаїл» входить до складу Одеської залізниці. Основними напрямками є Ізмаїл – Одеса, Ізмаїл-Арциз- Кишинів.

Аеропорт «Ізмаїл» знаходиться на стадії реконструкції.

Соціально-економічна ситуація в Ізмаїлі характеризується значним розширенням внутрішнього споживчого ринку, що стимулювало  подальший розвиток сфери середнього і малого бізнесу, підприємств промисловості, транспорту, зв’язку.

СТОРІНКИ ІСТОРІЇ

Перше поселення на території сучасного Ізмаїлу зафіксовано в історії  в IV столітті.

Наприкінці IX – на початку X століття, коли склалася сильна слов’янська держава – Київська Русь, на місті руїн римської  фортеці виросло слов’янське городище Сміл, яке увійшло до складу Галицько-Волинського князівства. У першій половині XIII столітті на ці землі ринули лави золото ординців. Сміл було зруйновано. Тільки через сторіччя  споконвічні мешканці цього краю – слов’яни – відродили поселення, назвавши його Сінілом.

В середині XVI століття ці землі захопила Османська імперія, турки збудували на місці поселення фортецю і назвали її Ізмаїл. За часи  панування Туреччини місто Ізмаїл розвивалося переважно як місто-фортеця  і пережило дві російсько-турецьких війни (1806 – 1812 р.р.  та 1877 – 1878 р.р.) перше ніж ввійшло до складу Російської імперії.

Багато зусиль для розбудови та  заселення міста доклав комендант фортець Бесарабії  генерал – майор Тучков. У 1812 році Сенат видав Указ про перейменування міста на ім’я його засновника.  До 1856 року місто називалося — Тучков.

Після Кримської війни за Паризьким мирним договором 1856 року частина Бессарабії, а з нею і місто Ізмаїл, відійшли до новоствореного під протекторатом Туреччини Румунського королівства. Фортеця була знищена російськими військами за 120 днів.

Після російсько-турецької війни 1877 – 1878 років Південна Бессарабія знов відходить до Росії.

У ХХ столітті Ізмаїл перебував у складі Румунії (1918-1940 та 1941-1944), Радянського Союзу (1940-1941 та 1944-1991).

У 2001 році згідно постанови Кабінету Міністрів України Ізмаїл включено до Переліку історичних  населених пунктів України.

КУЛЬТУРА

Місто Ізмаїл є культурним центром Бессарабії. У місті працюють музеї, Будинок культури, Будинок художників, бібліотеки, школи естетичного виховання, картинна галерея, студія Ізмаїльського телебачення. Тут проводяться міські заходи, фестивалі, турніри команд КВК, гастролі театрів з України і зарубіжних країн.

РЕЛІГІЯ

В Ізмаїлі існують православна та католицька общини.